25. 10. 2015

Tuscany 2015


Milí čtenáři a čtenářky, vítám Vás u dalšího článku. Předem se moc omlouvám, že přispívám po takové době, ale bohužel z důvodu nemoci to dříve nešlo :(
V dnešním článku se chci s Vámi podělit o naše zážitky z malebného Toskánska, které jsme navštívili na přelomu srpna a září. Spoustu lidí jezdí k moři v hlavní sezoně, což nechápu. Chápu to tedy v případě, že to jindy nejde, ale pokud si může člověk vybrat, doporučuji začátek nebo úplný konec sezóny. Ceny jsou dá se říct poloviční a počasí je krásné a letní. Rozhodně zde není na přelomu srpna a září zima !:)
Proto kolikrát zírám, jak jsou schopni lidé dát i 20 tisíc za osobu v sezóně, když o něco dřív či později to může stát 10 i méně ...
Itálii už máme procestovanou poměrně dobře, ale Toskánsko bylo stále místem, které nám "chybělo" v našem seznamu. Můžu říct, že je to prozatím nejmalebnější část Itálie, kterou jsme navštívili. Itálii mám ráda všeobecně a vždy se mi moc líbilo, ale Toskánsko má opravdové kouzlo. Vinice, malebné usedlosti, na každém kopci hrad, světově známé památky jako Pisa či Florencie, to je Toskánsko. Říkali jsme si, proč vlastně 90% Čechů jezdí každoročně do Chorvatska, když jsou zde místa jako je Toskánsko ( cca stejně vzdálené ?)
O Itálii panuje spoustu fámů. Třeba, že je zde draho nebo špinavé moře. Není to pravda! Když je po bouřce, moře se vám zakalí kdekoli, samozřejmě snadněji, když je pláž písečná, ale obecně mohu říct, že i když jsem v Itálii byla snad 6x, špinavou vodu jsem nezažila. Pouze jak říkám, když zapršelo, voda se zakalila. To se může stát i v Řecku :)
A že je zde draho ? Absolutní nesmysl. Samozřejmě, vždy záleží na destinaci. Jsou místa, kde jezdí zbohatlící a zde je dráž. Taková místa ale najdete všude, i ve zmíněném Chorvatsku. Jelikož jsme navštívili spoustu zemí, mohu říct že v Toskánsku je naopak LEVNO. Chcete příklad ? Úžasná pizza pečená na kameni v tradiční pizzerii, obrovská tak, že dva se z ní nají bohatě a ještě zbyde, vyjde na 6 euro !:)
Jelikož jsme jeli sami dva s manželem, pojali jsme naši dovolenou jako putování.
Toskánsko jsme projeli od severu k jihu a zase zpět.
Naší první zastávkou bylo městečko Pelago, vzdálené asi půl hodiny autem od Florencie. Ubytovali jsme se ve středověkém hradě "Castello di Ristonchi" z 9. století. Místo to bylo vskutku kouzelné - nádherný výhled, bazén a atmosféra. Co nás trošku zklamalo byly pokoje, nebylo zde úplně čisto a hned u okna nám létaly sršně, takže bylo nemožné otevřít okno. Jinak ale tento 3-denní pobyt na hradě stál za to :)
Bazén, který patřil k usedlosti Castello di Ristonchi

Castello di Ristonchi

Ložnice

Jelikož byl hrad opravdu kousek od Florencie, samozřejmě jsme ji museli navštívit. Ten den bylo opravdu vedro, okolo 36 stupňů, ale vydrželi jsme! Florencie je absolutně nádherná, kouzelná a úžasná :) Jsou  zde opravdu velkolepé památky, které stojí za to navštívit. Nejvíc se mi líbil Ponte Vecchio, tedy Starý most. Na mostě jsou jen samá zlatnictví:) Nadšená jsem byla i v Pallazo Vecchio, což je nejdůležitější světská stavba Florencie.


Pallazo vecchio

Ponte Vecchio
Po 3 dnech jsme pokračovali dále na jih a dalším cílem bylo městečko Lari a usedlost s názvem Cevolli country resort. No, usedlost...Já bych řekla, že spíš nejluxusnější ubytování, které jsme kdy měli :) Nejsem člověk, který si vyloženě potrpí na luxus. Stačí mi i 2-3 hvězdičky-hlavně, když je čisto. Ale na tuto nádheru byla zrovna na bookingu akce a 60% sleva ( která je právě častá na začátku a konci sezony :), takže jsme neváhali. A řeknu Vám, koukali jsme s otevřenou pusou. Nádherná udržovaná zahrada, kde se pěstuje ovoce a zelenina - samozřejmostí je, že každý host si může natrhat, kolik sní :) Nádherný bazén s teplou vodou, a apartmán, to byla absolutní pecka! Vše sladěno do maximálních detailů, absolutní čistota, v kuchyni uvítací balíček od místního supermarketu se základním jídlem jako mléko, pečivo, džus, máslo, marmelády a sýry. Ložnice jako z pohádky a posezení venku, to byla pomyslná třešinka na dortu :) Vše bylo voňavé, člověk se zde cítil jako doma. Každý den nás zdravil místní zahradník, který se s maximální péčí staral o ovocné stromy, víno a zeleninu. Přikládám pár fotek. Je to ráj, nemyslíte ?:) A kdo má pocit, že toto muselo stát majlant, je na omylu. Cenu za ubytování psát zde nebudu, kdo se bude chtít zeptat, tak do soukromých zpráv, ale věřte, že je to mnohem méně, než za podprůměrný 2* hotel v Praze!:)V tomto ráji jsme byli nádherných 5 nocí. Dalším překvapením bylo moře. Vydali jsme se na známou pláž s názvem Spiagge Bianche a nevěřili jsme vlastním očím :) Jelikož jsme viděli spoustu nádherných pláží na Bahamách či Floridě, máme s čím srovnávat. Takovou krásu jsme však nečekali :) bílý písek, absolutně křišťálově průzračné moře. Foukal větřík, takže písek nepálil. Lidí bylo poskrovnu, takže žádné přecpané městské pláže "hlava na hlavě" , kde si člověk připadá jako u Lipna. Dovolená se nám začínala líbit víc a víc a pořád jsme opakovali, jak dobře jsme si vybrali:)

Lari bylo zase blízko Pisy, takže tu jsme si nemohli nechat ujít. Turistů bylo plno, ale i tak jsme si výlet užili. Piazza dei Miracoli neboli náměstí zázraků je skutečným ohniskem cestovního ruchu. Bylo docela vtipné sledovat, jak se všichni fotí v pozicích, jakože šikmou věž podpírají :) Je  to zkrátka taková tradice.Navštívili jsme také Baptisterium a Dóm Panny Marie Nanebevzaté.

Baptisterium

Nádherné ručně opracované dvěře Dómu panny Marie Nanebevzaté

Dalším cílem byl výlet do městečka Lari a Lucca. Obě města mají tradiční atmosféru Itálie. Křivolaké úličky, maličké taverny, staré domy. Přesně podle mého gusta!

Procházka v Lari

Náměstí v Lucce
Lucca

Kostel San Michele in Foro - Lucca
Poslední den v Cevolli jsme se vydali opět k moři a taky na večerní výlet do tradičního toskánského městečka Bolgheri. Je zde skutečně překrásný výhled na okolní krajinu a v malebných zákoutích jsou nejrůznější obchůdky, kde si můžete zakoupit tradiční výrobky jako místní víno či olivový olej.


Bolgheri
Další den ráno jsme pokračovali dále na jih, ještě blíž k moři a to do města Montescudaio. Naše další ubytování se jmenovalo Residence Le Fontanelle a opět nás příjemně překvapilo :) Vše čisté a upravené, moc hezký bazén a jako bonus velmi milý majitel, který nám dal spoustu tipů na výlet. Jedním z výletů byl opět výlet k moři a to na pláž San Vicenzo, která byla velká a udržovaná. Omlouvám se za fotku přes filtr, originál jsme omylem vymazala :(

Residence Le Fontanelle
San Vicenzo


Zde jsme strávili příjemné 4 dny a putovali zpět na sever. Dalším cílem byla Modena a Sant ' Agata Bolognese, sídlo Lamborghini a Ferrari, což si manžel nemohl nechat ujít.

Lamborghini museum

Lamborghini museum

Ferrari museum
I když zážitek to byl zajímavý, víc než auta mne zaujalo naše další ubytovaní. Byla to stará vila uprostřed toskánského venkova s názvem Villa Tartaruga. Žádní sousedi, jen pole :) Ovšem vnitřní prostory byly jako z pohádky. Přivítal nás příjemný ( a upovídaný:) majitel, který nás provedl celou vilou, dal nám vybrat ze 3 pokojů a u toho nám vyprávěl něco z historie vily. Původně to byla prosperující výrobna sýra, bohužel diktátor Mussolini vilu zabavil a po 2. Světové válce, kdy byla navrácena majitelům, byla v dezolátním stavu. Několik desetiletí se o ni nikdo nestaral, až potom ji koupil současný majitel, zrekonstruoval a začal pronajímat. Ubytovali jsme se okolo 15 hodiny, kdy svítilo sluníčko, pak jsme jeli navštívit musea a vrátili se okolo 21 hodiny, kdy už byla tma. Přiznám se, že za tmy vila působila velmi strašidelně :) Večer už nikde nikdo nebyl, pouze starý pán na recepci, který neuměl ani slovo anglicky:) Tak jsme se vydali do našeho pokoje a chystali jsme se spát. Slyšeli jsme různé zvuky, což je u starých domů obvyklé - skřípání, dunění, vrzání, no řeknu vám, sama bych zde spát nechtěla :) Ale s manželem jsme si dělali legraci a ve dvou to bylo spíš příjemně strašidelné :) Ráno jsme se probudili bez újmy a starý pán pro nás připravil bohatou snídani. Ubytovaní jsme byli ten den jen my, takže celá snídaně byla jen pro nás a dal si na ní opravdu záležet. Vůbec se mi nechtělo odejít!


Pokračovali jsme dál na sever a opustili Toskánsko. Bylo mi z toho smutno, ale naštěstí nás čekaly ještě 2 dny v mém milovaném Lignanu, který jsme zvolili jako "mezistanici". Ubytovali jsme se v příjemném a moderním hotelu Gambrimus a strávili ještě na 2 dny na pláži. I když bylo už 7. září, počasí i moře bylo teplé.Po 2 dnech strávených v Lignanu jsme jeli domů. Abych řekla pravdu, vůbec se mi nechtělo. Byla to jedna z našich nejkrásnějších dovolených. Myslím si, že i když mají manželé děti, vždy by si měli najít aspoň pár dní v roce a vydat se někam sami (pokud je to možné). Nejen, že to má dobrý vliv na vztah - být spolu pár dní sami, ale i dítě pak není maminčin mazánek, které třeba i v 5 letech nevydrží přes noc bez maminky. Tudíž je to dobré pro obě strany :)
Naše Juli rozhodně nebyla ochuzena o moře, jelikož s ní jsme byli zase koncem června na Krétě. Tato dovolená byla zase uspůsobená víc pro ni - hotel s velkým aquaparkem, strava all inclussive. Takže každému bylo vyhověno:)
Ale o Krétě zase někdy příště!
Pokud jste v Toskánsku ještě nebyli a jezdíte rádi na dovolenou autem, vřele doporučuji. Nemusíte se bát, že utratíte majlant, ani zde není "masový turismus" a hlava na hlavě. Toskánsko je zkrátka méně komerční. Za to vás ale více chytne za srdce!:)

Mějte krásný den

Magdalene

4 komentáře:

 1. Supr článěk :) V toskánsku jsem ještě nebyla, jen v Caorle a Bibione, ale Toskánsko vypadá teda o hoodně lépe...asi si ho naplánuji na další dovolenou :) V.

  OdpovědětVymazat
 2. Jé Lucca, tam jsme byli minulý rok ..nádherné město....

  OdpovědětVymazat
 3. Nádherný fotky, až budu mít víc času (až na mě přítel nebude tlačit, kdy už pujdu konečně za ním do postele, že se chce koukat na film), tak si přečtu i článek. Co ale musím říct, opět parádní outfity! A ta tvoje Obag :) Boží!
  HollyChicc

  OdpovědětVymazat

Budu ráda za jakékoli komentáře či připomínky :)